Na, ide mentünk kirándulni.
Cú Chulainn már az érkezéskor tiszteletét tette egy vesszőfonat-szobor képében, az Emain Macha turistaközpont bejáratánál:
Az épület belsejében pedig álarcos zenészek vártak minket, akik valami ősi népi előadás keretein belül mesélték el az ulsteri hős legendájának egy-egy részletét, jórészt írül, néha-néha angolul, de a nagy zenebonának és a maszkoknak köszönhetően csak megsaccolni tudtam, hol tartunk éppen a történetben. Azért nagyon hatásos előadás volt, ha váratlan is.
Magára a dombra, ami egykor inkább rituális körzet lehetett, mint valóságos erőd, szemerkélő esőben másztunk fel, de még így is elkápráztatott a táj élénk zöld színe és a dús növényzet, ami minden oldalról körülvett bennünket. Sajnos a tetőn alig tíz percet töltöttünk, és azt is közel száz, hangosan tereferélő mesemondó társaságában, de azért így is varázslatos volt egy olyan helyen állni, amiről több, mint egy évtizede olvasgatok már történeteket.
Mesemondók sorjáznak fel Emain Machára |
Tájkép tündérfával (a bokorra színes szalagokat kötöttek) |
Páfrányos út a domb oldalában |
A katedrális kertjében Brian Boru legendás ír király (fej)szobra mellett megint csak Nuala Hayes szórakoztatott minket nevezett király életének és halálának igaz történetével. Bár az iskolákban úgy tanítják, Brian Boru visszaverte a vikingeket, és megmentette a szigetországot a skandináv elnyomástól, valójában a sztori ennél jóval árnyaltabb, tele keresztbe-kasul házasodásokkal, intrikáló nőszemélyekkel, némi belezéssel, és a ténnyel, hogy a végső csatának jórészt mindkét oldalán tulajdonképpen írek harcoltak... Nuala előadása érdekes és érzékletes volt, és az eső is éppen elállt, így nuygodtan szemlélhettük a szobrot, a kilátást, és a virágokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése