2013. augusztus 16., péntek

Új év, új iskola - Érkezés Északra

Eltelt az első három nap, és kezdek szerelembe esni Bowling Green kis északi városkájával.
A város leginkább az egyeteméről ismert, ahol két héten belül megkezdem a doktori tanulmányaimat, és arról, hogy itt a legmagasabb az egy főre jutó kocsmák száma Amerika tágas országában. Felteszem, a kettő valahol összefügg. Ahol nem kocsma (pub, étterem, bár) van, a közbeeső helyeket főleg hobbi- és kézműves boltok töltik ki, a főutcán például négy-öt is egymás mellett. Olyan kedves helyekre is lehet bukkanni, mint például a családi házból átalakított Vidám Borz teaház, vagy a lefordíthatatlan nevű Grounds for Thought nevű kávézó, ami mellesleg Ohio állam legnagyobb antikváriuma is egyben. (És van ingyen wifijük is, és éjfélig tartanak nyitva, egyem a husijukat). Szerencsére minden kényelmesen sétálható közelségben van az egyetemtől: köré épült a város. Buszt ugyan még nem láttam, de állítólag az is van valahol.

Az egyetemen az első hét csendesen telik: még csak a nemzetközi diákok érkeztek meg, és száz fő ezt a hatalmas, parkosított campust nem nagyon tudja belakni. Az újonnan érkezettek orientálását az egyetem középnyugati alapossággal kezdte meg: mindenkinek kivétel nélkül angol nyelvvizsgát kellett tennie. Amikor néhányan felvetettük, hogy izé, már tettünk egyet a felvételihez, mellesleg pedig már van egy amerikai diplománk, ha nem beszélnénk a nyelvet, az már kiderült volna, a helyi személyzet vidám mosollyal (és figyelemre méltó beszédhibával) közölte, hogy jó, akkor a szóbeli alól felmentenek. Ezen egy pillanatig fel is húztam volna magam mint hivatásos fellépő és író, ha nem kuncogtam volna folyamatosan a mellettem ülő sráccal, aki mexikói volt, és ő tartja az idén azokat az angolórákat, amikre a vizsgán megbukó személyeket beíratják… ennél már csak a hátunk mögött ülő kanadai srác volt jobb, aki tulajdonképpen azt sem tudta, mit keres a nemzetközi orientáción, amikor alig pár órányi kocsiútra lakik ide a határ túloldalán… De a nyelvvizsga-követelménnyel nem lehetett vitába szállni, azoknak a fekete diákoknak se, akik pedig kétségbe esve bizonygatták, hogy ők a szomszéd városból jöttek. Mindannyiunkat betereltek egy laborba, ahol az ötven számítógépből már indulásnál tíz megadta magát, és leültettek minket esszét írni a technológia és az emberi gondolkodás jövőjéről.
Miután ily módon bizonyítottuk rátermettségünket az angol nyelv terén, tovább tereltek minket egy másik épületbe, ahol az elkövetkező boldog három órát bevándorlási és adópapírok kitöltésével múlattuk. A foglalkozás fénypontja az volt, amikor magunk között beszélgetve az érkezés fáradalmairól felmerült a kérdés, hogy csak engem tettek-e be a teljes testes átvilágítóba, vagy mindenki mást is, mire az egész osztály röhögve feltartotta a kezeit, TSA-szkenner pozícióba. Az nem diszkrimináció, ha minden külföldivel egyformán bánnak…
A nemzetközi csapat egyébként nem túl vegyes. A mai felmérés során megismerkedtem a mexikói sráccal (aki költő), egy maláj sráccal (aki zeneszerző), két osztrák csajjal (akik szép angolt beszéltek csak nem túl sokat), három orosz csajjal (akik leginkább egymás között beszéltek), egy ghánai sráccal (aki mindenen nevetett), és kismillió kínai és indiai diákkal, akik az egyetem nemzetközi részlegének döntő többségét képezik.

A campus egyébként nagyon jópofa hely, volt időm bebarangolni a papírmunkával való futkározás közben. Parkosított az egész, nagy kövér mókusokkal, ami külön vicces, mert az egyetemnek a sólyom a jelképe. A színük pedig a narancssárga. Na bumm, eljöttem a világ túlsó felére hogy narancsszín turulokat nézegessek…
A campus fénypontja egyébként az orvosi rendelő, ami egy hatalmas temetőbe beékelve található. A helyiek röhögtek is rajta, „egy megállós bevásárlás”, akármi lesz jó helyen van az ember…
Az időjárás eddig elég kellemes, reggel tíz-tizenöt fokkal indul és a napos délutánra huszonöt körülre melegszik. Örülnék, ha így maradna, de abból ítélve, hogy a reggel tíz fokban ing nélkül napozó embereket látok a campuson, nem sok esélyem van a túlélésre. Amikor megkérdeztem a helyieket, azt mondták, ne aggódjak, itt is létezik a négy évszak: majdnem tél, tél, még mindig tél, és készülünk a télre.


Jon Snow, nem tudsz te semmit…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése