Amióta Amerikában tanulok, sokszor hallom, hogy az amcsiknak fogalmuk sincs, mi hol található a térképen. Ez állandó jellegű poén, nem csak külföldiektől, de maguktól az amcsiktól is, és az osztályomban sokszor adok fel térképes feladatokat, hogy bepótoljam mindazt, amit a kölykök a gimiben nem tanultak meg. Egy nap aztán úgy döntöttem, le kéne tesztelni a saját térképes tudásomat is.
Ezzel a remek kis teszttel álltam neki a gyakorlatnak. Annyi a feladat, hogy 12 perc alatt be kell gépelned annyi ország nevét, amennyi csak az eszedbe jut (az angol nevét, ami nem angol anyanyelvűeknek extra nehezítés). A kvíz maga kitölti az országokat a térképen, neked csak be kell írni őket. Az első körben szégyenletesen elbuktam a feladatot, a közelében sem voltam a 196 országnak. És így kezdődött a kihívás.
Olyan mesemondóként, aki a világ minden tájáról mond történeteket, a földrajz a szakmám alapvető tartozéka. Az a legeslegalsó minimum, amikor egy idegen országból mesélsz, hogy el tudod helyezni az adott országot a térképen. És ez fordítva is működik: Minél több történetet tudsz egy országról, annál jobban megismered magát a helyet is...
A játék a következő: Az ember fog egy térképes kvízt (magyarul beszélőknek itt vannak jók), legjobb tudása szerint kitölti, majd választ egyet azok közül az országok közül, amiket nem talált el, és keres egy mesegyűjteményt (vagy legalább egy mesét) abból az országból. Már sok remek új mesére tettem szert ily módon, és sok kevéssé ismert, ám csodálatos mesegyűjteményre bukkantam az Interneten és a könyvtáron keresztül.
Hogy miért jó ez a gyakorlat? Hasznosat a hasznossal:
1. Fejlődik a földrajztudásod (vagy feleleveníted azt, amit a gimi óta esetleg elfelejtettél)
2. Fejlődik a mesemondó repertoárod (ha nem is sok mesével, de legalább néhánnyal)
3. Új kultúrákat ismersz meg a történeteiken keresztül
4. Gyakorlatot szerzel a mesék felkutatásában, az interneten és a könyvtári rendszerben egyaránt
5. Sikerélmény
A haladó (nehezített) verzió erre a játékra kétféle módon működhet:
1. Az adott országon belül csak egy kultúrából keresel meséket (sok országon belül sok különálló kultúra létezik)
2. Addig keresel, amíg legalább egy olyan történetet találsz, amit meg akarsz tartani (mesemondók esetében ez ritka kincs)
Te hány mese alatt kerülöd meg a világot?
2014. augusztus 14., csütörtök
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)