2011. január 26., szerda

A muzsikáló kínzóeszköz, avagy a mesemondó ismét megcsinálja a házi feladatát

Mivel elvileg Bak jegyű vagyok (hogy vonatkozik-e rám vagy sem, arról inkább nem nyitunk vitát), rám hárult a nemes feladat, hogy a következő meseboncoló összejövetel tárgáyt előadjam. Ezúttal tehát kétszeresen megújult erővel estem neki a házinak, hasonlóan lelkiismeretes módon, mint a madaras mese esetében.

Hasonlóan mókás eredményekkel. Íme.

A hét feladványa a Muzsikáló ezüst kecske című történet.

Túl sok volt ez egy római koros régésznek.
Akik ismernek, azok nagyrészt ismerik már Lukianosz barátomat is, az ókor legjobb arc vándorszónokát (erről vita nincs). Nos, az ő írásai között található egy Phalarisz nevű szösszenet, ami ezzel a mesével kapcsolatban eléggé messzire vezető képzettársításokat, és nem kevés aggodalmas percet okozott nekem.

A fémből öntött állat ugyanis, amibe embert zárnak, és ő ettől muzsikál, az ókorban, kéremszépen, legendás kínzóeszköz volt.
(És nem a zene miatt)

Aki olvas angolul, az itt akár meg is ismerkedhet a bronz bika (brazen bull) nevű fantáziadús kivégzési módszerrel. Vigyázat, nyugalom megzavarására alkalmas)
Aki nem olvas angolul, annak dióhéjban: az athéni Perillosz, hírneves bronzöntőmester, a szicíliai Akragasz város zsarnokának, Phalarisznak kívánt kedveskedni ezzel a vadonatúj találmánnyal. Tulajdonképpen egy életnagyságú bikaszoborról van szó, mely belül üreges, és miután egy csapóajtón keresztül belehelyezték a delikvenst a belsejébe, le lehet zárni, és alá lehet gyújtani. A bronzszobor belsejében agonizáló áldozat üvöltését pedig egy cizellált csőrendszer muzsikává alakítja, a közönség szórakoztatására.

Javára legyen mondva, ez már a zsarnoknak is sok volt a jóból. A találmányt magán a perverz mesteren tesztelték, akit utána félholt állapotban lehajítottak egy szikláról. Magától a bikától azonban Phalarisz nem szabadult meg - így eshetett, hogy nem sokkal később, amikor elbukott, ő is a bika gyomrában fejezte be pályafutását.
Az ókor során különös előszeretettel használták a bikát mártírok sorozatgyártására - Hadrinaus császár Szent Eusztáciuszt és családját, Domitianus császár pedig Szent Antipast, Pergamon püspökét végeztette ki benne.

Arról, hogy honnan ered egy-egy történet, és milyen utat jár be, a legtöbb esetben nem érdemes vitatkozni. Nem is azért hoztam fel most a bika példáját, hogy arra utaljak, közvetlen köze lenne a muzsikáló ezüst kecskéhez (vagy a trójai falóhoz, vagy Pasziphaé bikájához, amiről megint csak nem akarok beszélni).

Csupán oda akarok kilyukadni, hogy ez a tanulmányaimból jól ismert motívum erősen rányomta számomra bélyegét erre a kedves kis népmesére...

2011. január 15., szombat

Lábatlan madarak a paradicsomból, avagy a mesemondó megcsinálja a házi feladatát

Mivel hosszadalmas és bonyolult történések és találkozások eredményeképp sikerült belecsöppennem egy budapesti meseboncoló szakkör folyamatába, a január új feladatokkal szembesített: a csoport leendő résztvevői előre megkapták a boncolásra kitűzött mesét, hogy foglalkozzanak vele egy kicsit.

A Tarkabarka Hölgy, mint a jógyerek, neki is ült a házi feladatnak.
A meseboncoló kör egyébként érdekes volt, és élvezetes, és egyszer majd írok róla bővebben is; azonban, mint kiderült, alapvetően más oldalról ment neki a mesének, mint én. Ami nem baj, sőt, de ha már ennyit dolgoztam a házimon, szeretném, ha nem veszne kárba. És mivel már régóta ígérgetem, hogy lesz bővebben szó a mesemondók titkos műhelymunkájáról, úgy gondoltam, itt az alkalom - ezen a példán mutatom be, nálam hogyan is működik a mesegyártó folyamat.

Hát íme.

A szóban forgó mese a Grimm testvérek által közölt A kristálygolyó című alkotás, olvassátok el, különben gőzötök se lesz miről beszélek.

A bennem élő szarka természetesen kapásból kiszúrta a legérdekesebb dolgot - a tűzmadarat. Vele nem először találkozom már, mind népmesei szereplőként, mind főnixként szembejön olykor-olykor, de ha már itt tartottam, gondoltam, felfrissítem az emlékeimet.
A főnix mítoszát nagyjából mindenki ismeri (főleg a Harry Potter óta). A vélemények megoszlanak róla, hogy hány évig él, mielőtt elégetné magát, és hamvaiból új életre kelne - olvashatunk a forrásokban 500, 540, 560, 654, 1000, és 1461 éves ciklusokról is. Hésziodosznál 972 emberi generáció az élettartama. A rómaiak korában már az hírlett, a főnix élettartama egy Nagy Év (ami nagyságrendileg olyan 25765 év körül lehet).
Azt is tudjuk, hogy a főnix fészkét fűszerekből (fahéj stb.) rakja. Rokonáról, a perzsa huma madárról pedig az hírlik, sohasem száll le, mindig repül.
A népmesék tűzmadara (avagy parázsmadara) legendás almatolvaj, és sötétben világító tollairól híres. Itt a madár nem elég és újraéled, hanem ő maga a tűz.
A fenti mesében a tűzmadár felrepül, és lecsap rá a sas; a sas támadása kényszeríti a tűzmadarat arra, hogy elejtse a tojását, amiben a kristálygolyó rejtőzik.
Ez volt az első nyom.

Nemrégiben olvastam Sir Francis Drake utazásának krónikáját (Angol lobogó alatt a Föld körül), és felfedeztem benne valami nagyon hasonlót: a tengerészek messziről megfigyelték, hogy egy sirályszerű madár más madarakra támadott a levegőben, és addig nem hagyta nyugodni őket, míg el nem ejtettek valamit. A leírásban itt az szerepel, hogy a különös madár (a rablósirály) a többi madár tojását rabolta el így. Ez egyébként nem igaz, az általuk kifogott halakra pályázik, amit a csőrükben visznek, de hát nem minden tengerésznek jó a szeme. A sztori viszont kísértetiesen hasonlít.

És ha már Föld körüli út: nem Sir Francis volt az első, aki megtette. Magellán utazásának leírásában (Antonio Pigafetta tollából) ugyancsak találkozunk különleges madarakkal, melyeket ő a "paradicsom madarainak" nevez. Ezt számolja a tudomány a paradicsommadarak első európai forrásból származó említésének. (Az olvasók kedvéért: a 16. század elejéről van szó)

És hogy hogy jön ide a paradicsommadár? Két dolgot kell tudni vele kapcsolatban:

1. Piszok messziről jött Európába, és sohasem élő állapotban - a bennszülöttek, akik a tollakat, kitömött madarakat stb. eladták a kereskedőknek, valamilyen okból preparálás közben levágták a madarak lábait. Mivel nagyon sokáig paradicsommadár csak ilyen csonkított formában jutott el Európába, elterjedt a hiedelem, hogy ezek a "paradicsomból származó madarak" folyton repülnek, sohasem szállnak le, ezért nincs szükségük lábakra. Ez a hiedelem egyébként nagyon sokáig tartotta magát. Ismerős már?

2. A távol-keleit és délkelet-ázsiai madarak maradványai mindig kereskedők útján jutottak el Európába, sok-sok idő alatt; nevezett kereskedők elsősorban olyan egzotikus termékekért tettek eg ekkora utakat, mint amilyen a fűszer. Én ezek után nem csodálkozom, hogy a furcsa színes lábatlan madarak mítosza összefonódott a fűszerekkel.

Mindeközben Rómában...

Idősebb Plinius barátunk feljegyzi, hogy i.sz. 36-ban megjelent a főnix Egyiptomban - és mivel akkor már felvilágosult időket éltek, nem csak megjelent, de el is fogták, és rá is sózták a rómaiakra, akik nagy büszkén vitték haza és kiállították a Forumon, ünnepelvén a birodalom fennállásának közelgő 800. évfordulóját. A madár elég sokáig kókadozott kalitkájában a Comitium épülete mellett, ahová Clau-Clau-Claudius helyeztette. Plinius megjegyzi, hogy bár állítólag a madár Arábiából érkezett, nagy valószínűséggel hamisítvány volt.

A csattanó: Dubaiból nemrég hazatért ismerősök állítása szerint az arab állatpiacon most is lehet főnixet kapni, mely kísértetiesen hasonlít egy pirosra festett pávára.
Egyes trükkök 2000 év alatt sem évülnek el.

A "főnix" kilétére a festett madarakon kívül egyébként több gyanúsított is van: többek között a király paradicsommadár, és a nagy paradicsommadár (utóbbi latin neve Paradisaea apoda, mely lábatlant jelent, ugye sejtitek), és persze minden más madár, ami messziről jött és körülbelül piros. A mesemondónak nem tiszte ezt a kérdést eldönteni, mindenesetre érdemes tudni róla.

Ezen kívül a szorgos mesemondó foglalkozhat még a bölény kérdésével (aki a másik fordításban egyébként tulok), és az európai bölény (Bos bonasus) kultúrtörténetével, melynek utolsó vad példányát 1927-ben lőtték ki, de a korábbi időkben lelkesen vadászott nagyvad, és a legnehezebb szárazföldi állat volt Európában. Jobban mondva még mindig az, az állatkerti példányok utódainak folyamatban van a visszatelepítése. A dögöt úgy kell elképzelni, hogy 3 méter hosszú, magassága egy felnőtt férfi magasságával vetekszik, és 300-920 kilogrammot nyom. A szarvai pedig előre mutatnak. Pacsi a boszorkány legkisebb fiának, én elfutottam volna.

És ha igazán alaposak akarunk lenni, megfoghatja még a képzeletünket a tükör és a kristálygömb kérdése (mindkettő a jóslás eszköze), vagy akár a cethal is. Mindenképpen érdemes a részletekkel foglalkozni.

Nem azt mondom, hogy az ilyen nyomozások során valami hű de nagy igazságot tár fel az ember, vagy hogy eléri a mese valódi, mélyebb értelmét. Csupán annyit mondok, hogy egy mese is van olyan jó apropó arra, mint akármi más, hogy büntetlenül olvagassunk hosszú órákon keresztül a főnixek természetrajzáról. És kérdezzük meg a barátainkat is ;)

2011. január 13., csütörtök

Tarkabarka cikk

Megjelent a Fordulópont 50. száma!
Benne több remek alkotás mellett a Tarkabarka Hölgy írása is:

Arthur király esete a törpeszarvassal - mesemondás a gimnáziumban

Arról szól, miért fontos a mesemondás a gimnazista korosztálynak, és miért jó. :)

Ennyi.

2011. január 5., szerda

Kulcsszavak

Csak mert olyan trendi ilyet csinálni, és hogy a statisztikáknak is legyen végre valami haszna, íme a tavalyi év legnépszerűbb keresőszavai, melyek valahogy a Tarkabarka Hölgy blogjához vezették a világháló vándorait:

Candy cane magyarul - és tényleg én vagyok az első amit kiad a Google! Arcom leteszem. A fordítás egyébként árpacukor, legalábbis a klasszikus Mary Poppins könyvek alapján. Művelődjetek.

A negyedik király - és annak minden lehetséges változata. Lásd lejjebb :) Örülök, hogy segíthettem.

Aranyhaj barbie - nem nyilatkozom

Aranyhaj barbie levágható hajjal - Szerintem mindnek levágható a haja... rémlik, hogy kiskoromban kipróbáltam...

Hogyan lehet felmászni Rapunzel haján? - nagyon is lényeges kérdés. Lásd lejjebb.

grimm torony haj - haverok buli Fanta

Főállású banya - Csak részmunkaidőben, sorry

miből készül a műsebhely - azért se mondom meg!

tatunak az a száma amit wolf kati énekelt - arról lemaradtam, sorry. Norbi a nyerő.

általános iskolai fogalmazások - biztos megvannak még valahol...

:)
BUÉK.