Kép innen |
2020. október 31., szombat
Tricksterek és hercegnők (Népmesék nyomában a világ körül 187. - Afganisztán)
2020. október 24., szombat
A furfangosság élet-halál kérdése (Népmesék nyomában a világ körül 186. - Üzbegisztán)
2020. október 17., szombat
Magyar szerzőnek magyar book tag!
Timár Krisztina blogjáról loptam a témát, mert nagyon megtetszett.
1. Ki a kedvenc magyar íród és miért?
Móra Ferenc. Majdnem sikerült megutáltatniuk velem a Kincskeresővel általánosban, de gyakorlatilag minden más írását imádom. Plusz pont, hogy régészként végeztem, és imádom olvasni az ásatásokról szóló sztorijait. Nagy mesemondó volt, remek humorral.
2. Mi volt az első magyar szerző által írt olvasmányod?
Az első könyv, amit teljesen magamtól olvastam el hatéves koromban, a Süsü a sárkány volt Csukás Istvántól. Nyáron ültem a nagyszüleim házának a hátsó lépcsőjén egy pokrócon, és nem tettem le, amíg be nem fejeztem.
3. Melyik magyar könyvet ajánlanád másoknak?
Nagyon szeretném, ha A pillanat Szabó Magdától létezne más nyelvű kiadásokban is, mert legszívesebben minden külföldi ismerősömnek azt ajándékoznám. Szerintem Szabó Magda legjobb könyve, és nemzetközi szinten is népszerű tudna lenni.
4. Melyik magyar könyvet látnád viszont a filmvásznon?
A láthatatlan embert Gárdonyitól. Irodalmunk legjobb csatajelenete van benne (bocs, Egri csillagok, sorry not sorry).
5. Melyik magyar szerzővel innál meg egy csésze teát? (Nem kávézom)
Kortársnak kell lennie? Elsőre nem-kortársak jutnak eszembe, akikkel szívesen teázgattam volna, pl. Devecseri Gábor, Szerb Antal, Erdős Renée. Velük mindannyiukkal utazni is szívesen utaztam volna; amikor Görögországban jártam, velem volt Devecseri Epidauroszi tücskök, szóljatok című kötete. Stílszerűen az epidauroszi színházban olvasgattam. Majdnem olyan, mint a teázás...(Fotó innen)
6. Melyik magyar írótól szeretnél mindenképp olvasni, akitől eddig nem olvastál?
A Magyar költőnők antológiája című kötetben olvastam egy verset egy Szőnyi Magda nevű költőtől, ami nagyon tetszett. Külön érdekes, hogy Radnóti válogatta a verseskötetét. Azóta szeretnék többet olvasni tőle, de a könyveit szinte sehol sem lehet megtalálni, még nyomozok utána...
7. Sok magyar szerző ír álnéven. Volt már, hogy olvastál egy könyvet, és csak utólag tudtad meg, hogy magyar a szerző?
Legutóbb az Öt világrész mítoszai című könyvnél futottam ebbe bele, ami gyerekkorom kedvence volt, de csak most esett le, hogy Daniel Florion neve alatt Nemere Istvánt kell érteni. Egy mese forrásai után kutattam éppen, különben talán soha nem jövök rá... (Hozzáteszem, nagyon kedvesen válaszolt, amikor írtam neki a mesékkel kapcsolatban.)
8. Mi volt a kedvenc magyar helyszíned, ahol egy könyv játszódott?
Révay József Séták a római Magyarországon és a Raevius ezredes utazása című könyvei nagyban felelősek azért, hogy régésznek jelentkeztem az egyetemre. Nagyon szerettem, ahogy életre keltette a római időket. Azóta is sokszor eszembe jut, amikor például Aquincumban járok.
9. Ki volt a kedvenc magyar könyves karaktered?
Huhh, nehéz kérdés. Novellaszereplők jutnak eszembe, pl. A templárius Krúdy Gyula Az utolsó várkisasszony című gyűjteményéből... Óó, nem is, tudom: Kis Tit (Titanilla) Az aranykoporsóból. Őt nagyon szerettem. Tudom hogy Móra az akkori szerelméről mintázta, de amikor a könyvet először olvastam, önmagában is elbűvölt.
10. Mi lesz a következő magyar könyv, amit olvasni fogsz?
Most éppen félben vagyok Erdős Renée Az élet királynője című könyvével, ami az életrajzi regénysorozatának második kötete. Ha befejeztem, el akarom olvasni a folytatásokat is. Nagyon tetszik a stílusa, és borzasztóan érdekes ember volt. A római útinaplóját is imádom.Mesék országútján (Népmesék nyomában a világ körül 185. - Tádzsikisztán)
Tadzsik nő, 19. sz., kép innen |
2020. október 14., szerda
Hlini királyfi (Feminista Multikulti Népmesék 22.)
2020. október 10., szombat
Drágakövek birodalma (Népmesék nyomában a világ körül 184. - Türkmenisztán)
2020. október 3., szombat
Kedvesség, bátorság, furfangosság (Népmesék nyomában a világ körül 183. - Kirgizisztán)
Kép innen |