2025. április 7., hétfő

Mítoszok Csatája: Ti kértétek!

Április 3-án megint Mítoszok Csatája volt a Premier Kultcaféban. Mivel nem tudtuk, milyen témával rukkoljunk elő, úgy döntöttünk, válogatunk azok közül a javaslatok közül, amiket a közönség dobott be korábbi alkalmak során a szavazólapokon. Mindig van egy csomó izgalmas ötlet, amik túlságosan egyediek ahhoz, hogy egy egész estet szervezzünk köréjük - így született meg cserébe a "Ti kértétek!" MythOff, amelyre mindannyian egyéni témákkal készültünk. Az est hoppmestere ezúttal Dala Dani volt.


1. kör: Gasztronómia

Ebben a körben meséltem én - María Cacao istennő fülöp-szigeteki mítoszát hoztam magammal, ami nagyon izgalmas sztori, és rengeteg érdekes dolgot tanultam a kutatómunkám során (a bedobott téma a csokoládé volt). A párom Nagy Enikő volt a teacserje születésének indiai-kínai mítoszával (az ő témája hivatalosan a szem volt).

Szavazókérdés: Melyik történetből készítenél szívesebben filmet vagy sorozatot?

A győztes: María Cacao

2. kör: Tiltott szerelem

Ebben a körben Dala Dani mesélt egy újabb nart legendát Satana születéséről, és tiltott házasságáról a féltestvérével, Urizmaggal (téma a testvér + szerelem). A második mesélő különleges előadással rukkolt elő: Lily Asch a MythOff történetében először nem angolul, hanem magyarul mesélt! A közönség rajongott érte. Sleipnir születésének északi mítoszát hoztam magával (téma: lovak + gender).

Szavazókérdés: Ha pletykalapod lenne, melyik sztoriból csinálnál címlapsztorit?

A győztes: Sleipnir!

3. kör: Görög mítoszok

Ebben a körben Klitsie-Szabad Bogi mesélte Dionüszosz és Ampelosz mítoszát (düh és áldás), utána pedig Stenszky Cecília hozta el nekünk Philoktétész történetét (lábak). Mindkettő megható és magával ragadó előadás volt.

Szavazókérdés: Melyik állatot szereznéd be szívesebben az állatkerted számára?

A győztes: Dionüszosz és Ampelosz bikája

Amíg önkénteseink a szavazatokat számlálták, addig a közönség tehetett fel kérdéseket a mesemondóknak. Sok remek kérdés érkezett, és még néhány kisebb plusz sztorit is sikerült belecsempészni a válaszokba. A győztes mítoszok mesélői (és a közönség szerencsés tagjai) csokit, teát, sarokreszelőt, és lovacskás kulcstartót kaptak.

Nagyon izgalmas volt a közönség javasolta témák közül válogatni, és a szavazólapokon ezúttal is sok további klassz ötletet kaptunk. Meglátjuk, mit hozunk ki belőlük legközelebb!

2025. február 19., szerda

Mítoszok Csatája: Harc és szerelem

Idén sem maradt a Valentin-nap Mítoszok Csatája nélkül. Korábbi alkalmakon megszavaztattuk a közönséget, milyen témának örülnének, így született meg végül a Harc és Szerelem est. Ezúttal is sokan jöttek el, hogy meghallgassák a mítoszokat, és nagyon jó hangulatú előadás kerekedett belőle. Az est házigazdája Varga-Fogarasi Szilvia volt. (Aki sokszor elmondta, hogy iratkozzatok fel a hírlevélre, így én is elmondom!)

A körök a következőképp alakultak:

1. kör: A szerelem ereje

Bumberák Maja nyitotta meg a sort Pügmalión mítoszával; vele párban Gregus László a Rámájnából hozott egy részletet Ráma és Szítá szerelméről.

A szavazókérdés: Melyik szerelmespárt kérnéd fel nászutak reklámozására?

A győztes: Ráma és Szítá

2. kör: A szerelem, ami a halálból is visszahoz

Itt először Stenszky Cecília mesélt, aki Laodameia és Próteszilaosz tragikus történetét mondta el nekünk megrendítően szépen. Utána Klitsie-Szabad Boglárka lépett színpadra egy lendületes melanéziai mítosszal, amelyben egy Menga nevű férfi visszahozta a feleségét a halottak országából.

A szavazókérdés: Melyik mítoszra alapoznál temetkezési vállalatot?

A győztes: A melanéziai mítosz

3. kör: Ír hősök és a szerelem

Ezt a kört én nyitottam meg Caoilte mac Ronan meggyógyításának történetével; az estet pedig Dala György Dániel zárta Cú Chulainn és Scathach legendájával.

A szavazókérdés: Melyik történetből választanál reklámszlogent inkább?

A győztes: Cú Chulainn

Ezúttal is volt lehetőség ötleteket, témákat írni a szavazócetlikre, méghozzá nem is akármilyen célból: a következő MythOffra készülünk vele. Áprilisban tartunk egy olyan alkalmat, ahol minden mesélő a közönség javaslatai közül választ témát magának. Elsősorban olyan témát, ami túl szűk vagy túl konkrét (esetleg túl fura) ahhoz, hogy egész est legyen belőle, de valamiért megmozgatja egyikünk fantáziáját. Gyertek el, és meglátjátok, mire esett a választás!